Czy warto czytać dzieciom bajki?

Grupa
Wszystkie
Autor
Magdalena Bąk

     Wpływ czytania oraz wybór odpowiedniej książki (dostosowanej do wieku dziecka) ma ogromne znaczenie w rozwoju szczególnie emocjonalnym, społecznym dziecka. Pozwala kształtować umiejętność skupienia uwagi, wyodrębniać to, co najważniejsze.

Badania naukowe wskazują, że każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który mu poczyta w ciągu dnia lub przed snem.

Nawołują, aby głośne czytanie w domu, w przedszkolu, w szkole  stało się codziennością,  gdyż to, co dzisiaj "zainwestujemy" w moralny i intelektualny rozwój dziecka zwróci się po kilkunastu latach.

     Język literatury dla przedszkolaka, który słysząc na co dzień jedynie język potoczny, jest tajemniczym szyfrem, kodem dostępu do innego magicznego świata. Jego różnorodność umożliwia dziecku wzbogacenie słownictwa, nabycie umiejętności poprawnego wysławiania się. Dziecko w baśniowym świecie może odnaleźć to, co samo przeżywa i co napawa je niepokojem.
W bajkach są też złe moce, które dają się opanować jakiejś większej i lepszej sile. Gdy dziecko widzi, że osoba dorosła, mama czy tata spokojnie czyta bajkę, to o czarownicy myśli sobie - skoro dorośli się nie boją, to może czarownica nie jest taka straszna.

W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło, często ten kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym. A to budzi w dziecku nadzieję i napawa optymizmem. Dowiaduje się, jakie wartości są cenione, poprzez jednoznaczne pokazanie kogo i za co spotyka nagroda lub kara.
 
     Książki mogą być naszym sprzymierzeńcem, bo stanowią pretekst do rozmów. Nawet rodzice, którym trudno  szczerze rozmawiać z dzieckiem, poprzez literaturę mogą kształtować gust i poczucie humoru dzieci. Czytanie dziecku pozwala na bezpośrednią rozmowę w trakcie czytania lub od razu po, nim na temat zachowań bohaterów.

Rozmowy o przeczytanych książkach to najprzyjemniejsze, najgłębsze i najciekawsze rozmowy z dziećmi.

Czytanie książek może być łatwym, mądrym i dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem oraz może być siłą pobudzającą jego intelekt i wyobraźnię.

     Dzieci głęboko przeżywają treść bajek, opowiadań, baśni - nie są biernymi ich odbiorcami. Chętnie naśladują w zabawach i inscenizacjach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością, interesujące opowiadania i historyjki.

Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość.

W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody a przede wszystkim pozbyć się lęku.

Co daje wspólne czytanie?

*  Buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem;
*  Pobudza rozwój mózgu;
*  Wzbogaca słownictwo malucha, poszerza wiedzę;
*  Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię;
*  Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi i świata;
*  Pobudza rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość,
*  Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw;
*  Sprzyja szybszemu samodzielnemu mówieniu, a później pisaniu i czytaniu;
*  Kształtuje nawyk czytania na całe życie;
*  Chroni przed uzależnieniem od telewizji.