Baza

Budynek

„Willa utrzymana w stylu ogrodowej architektury willowej związana jest z położoną naprzeciwko wytwórnią szampanów Gremplera. Budynek powstał na terenie winnicy należącej do wytwórni w II okręgu winiarskim podzielonym na 5 rewirów. Zbudował go pod koniec XIX wieku pan  Karl Rudolf Wilhelm Gruneberg. Był on dyrektorem firmy Grempler & Co   i jej współwłaścicielem, był członkiem komisji branży winiarskiej zielonogórskiej Izby Handlowej w latach: 1872/73, 1875, 1877 i 1881. Wspomina się o nim w zielonogórskiej prasie w roku 1900. Natomiast w późniejszych latach brak jest wiadomości o osobie Karla Rudolfa Wilhelma Gruneberga”.

Budynek jest dwupiętrowy. Znajduje się w pewnym oddaleniu od ulicy, sprawiając wrażenie zacisznego, bezpiecznego domu. Jest systematycznie remontowany. Wewnątrz znajdują się 4 sale dydaktyczne do pracy z dziećmi (w tym jedna zaadaptowana ze sali gimnastycznej) wraz z toaletami a także 3 szatnie, salka dydaktyczna do pracy specjalisty, kancelaria, pokój nauczycielski, pokój administracji, kuchnia, zmywalnia, pralnia, 4 magazyny, 2 toalety dla personelu, obieralnia, archiwum, szatnia personelu, kantorek woźnych i kotłownia. Wszystkie pomieszczenia są kameralne. Wystrój wnętrz ze względu na ich niewielki rozmiar jest praktyczny. Sale wyposażone są w kąciki zainteresowań, zabawki dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Na podłogach znajdują się wykładziny, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa ogniowego.

Plac

Niewątpliwą zaletą przedszkola jest rozległy plac, położony wokół budynku, ogrodzony, podzielony w ramach bezpieczeństwa na mniejsze sektory. Na każdym z nich znajdują się urządzenia terenowe, dostosowane do wieku, potrzeb i możliwości dzieci, posiadające atesty  i cyklicznie serwisowane. W centralnym punkcie placu znajduje się wiata, z której dzieci mogą korzystać w razie pogorszenia warunków atmosferycznych.Na terenie placu znajduje się również altana gospodarcza, w której przechowywane są zabawki sezonowe, wykorzystywane podczas zabaw w terenie (sanki, hulajnogi, zabawki do piaskownic, sprzęt sportowy). Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa teren podlega monitoringowi wizyjnemu.

Powyższy tekst powstał na podstawie „Topografii winiarskiej Zielonej Góry” Mirosława Kuleby z 2010 roku, materiały otrzymane od Pani Grażyny Kulczyckiej, zielonogórskiego przewodnika PTTK